Gençlik dedikleri….. ??!!

Selamlar, yine yeni bir yazıda daha karşınızdayım mina-san. Bugün size Seitokai Yakuindomo isimli bir animeden bahsedeceğim. Çizeri Tozen Ujiie, 2007’de ilk defa Kodansha’da yayınlanmış 4 panellik parçalardan oluşan bir komedi/slice of life, animeye ise 2010 yılında uyarlanmış. Şu slice of life türüne Türkçe’de ne denir diye düşünüyorum, aklıma “hayattan kesit” misali dinsel temalı Flash tv program adından başkası gelmiyor. Neyse, konumuza geri dönersek…

Anime, Ōsai Akademisi’nde geçiyor. Okul normalde sadece kızların girebildiği bir liseyken, ilk defa karma eğitime geçiyor ve esas oğlanımız Tsuda Takatoshi evine yakın olduğu gerekçesiyle bu liseye kayıt oluyor. İtiraf edeyim aklıma ilk gelen şey (ki animede de bu konuyla dalga geçmişler hemen ilk bölümde) “Ay lütfen harem kafasına bağlamasın, lütfenlütfen.” derken animeye de adını veren öğrenci temsilcileriyle birer birer tanışmaya başladım ve …. ne kadar yanıldığımı anladım! Gerçekten daha önce izlediğim hiçbir slice-of-life okul animesine benzemiyor.^^

Ana karakterlerden biri tabi ki Tsuda. Sessiz sedasız ve uyumlu bir karakter olan Tsuda, kendinden bir yaş küçük olan kız kardeşiyle yaşar. Okulun daha ilk sabahı, üniforması düzgün olmadığı için okulun öğrenci temsilciliği başkanı Amakusa Shino tarafından azarlanır ve hemen akabinde zenginliği dillere destan ve yumuşak karakterli(!) sekreter Shichijo Aria ve aşırı derecede boy kompleksine sahip IQ’su 180, 10 haneli sayılarla uykusunda dahi işlemler yapabilen ve çok iyi İngilizce konuşabilen (bu tanıtımı anime süresince devamlı duyacaksınız xD) sayman Hagimura Suzu ile tanışır. Artık istemese de bu grubun bir parçasıdır çünkü başkan Tsuda’yı resmi olarak başkan yardımcısı yapmıştır bile.

Animenin bundan sonrasını tanımlamak istesem herhalde hız treni metaforu kullanırdım çünkü gruba giren Tsuda şunu fark eder; bu gruptaki genç kadınlar biraz alışılmışın dışındadırlar ve artık tepe taklak daldığı için de bu dünyadan kaçış yoktur. Bu genç kadınlar için alışılmışın dışında diyorum çünkü:

Çünkü tüm liseli kadınların aklından geçen şeyler aşağı yukarı böyledir...
Çünkü tüm liseli kadınların aklından geçen şeyler aşağı yukarı böyledir…

ya da :

seitokai_yakuindomo_s2_1
Çalarsa falan diye… Öhem…

Bölümler bu tarz cinsel içerikli yanlış anlaşılmalar, şakalar ve değişik fantezilerle dolu ama erotik bir anime değil; bence komedisi tam olarak burada çıkıyor. Espiriler o kadar doğalında, tadında ki ben gerçekten çok eğlenceli buldum ve “Öf liseliler de bunu der mi ya…” gibi bir yabancılaşma yaşamadım, her karakter tadındaydı bence. Okulda başka bir sürü “değişik” karakter var, ayrıca hiçbir zevk de “Iyy sapıkça!” şeklinde yargılanmamış, benden kesinlikle artı puanı aldı.

İnternette biraz bakındım da anime hakkında “baya garip, sapıkça vs vs” gibi yorumlar gördüm. Garip gelme sebebini şu açıdan anlayabiliyorum; erkek karakterlerin kendi aralarında seks hakkında konuşmaları, fantezilerini ya da cinsel hayatlarını duymak çok alışılageldik. Sadece animelerde değil , filmlerde, dizilerde de sık sık karşımıza çıkıyor ancak bunun karşılığında kadınlar ne konuşuyor genelde? Benim genelde gördüğüm kadarıyla daha çok “Geçen bana şunu dedi, şu mesajı attı.” gibi şeyler. Dolayısıyla cinselliği bu kadar açık ve doğal bir şekilde konuşan kadınları ekranda görmeye alışkın değiliz diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu sapkın ya da seks düşkünü gibi gelmiyor, dediğim gibi aksine benim hoşuma gitti ve “İhtiyacım varmış görmeye!” dedirtti.

Seems+legit+anime+is+seitokai+yakuindomo_5aad52_4919078
Hıhım… Kim öyle düşünmez ki zaten…

Özetle, bu animeyi eğer hoş vakit geçirmek ve gülmek istiyorsanız kesinlikle öneririm (kadınlara daha ısrarla öneririm). Bitiş teması da çok hoşuma gitti, bırakıverip kaçıyorum!

http://www.youtube.com/watch?v=V2IZ7cHvV_E

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: