#1

Bir öneri yazısına hoş geldiniz. Burada her seferinde 3 manga önerisi yapacağım, hikayesine ya da analizine girmeden, mangadan spoiler olmayacak parçalarla. Başlıkların formu şu şekilde: [Yazar, Yayınlandığı dergi] Manga adı. Umarım beğenirsiniz!

Bu üç önerinin ortak noktası, shonen-ai olmaları, yani iki erkek arasında romantik aşkı anlatıyor. Yaoi ile shonen-ai arasındaki terimsel farkı başka bir yazıda uzun uzadıya yazmak gibi bir planım var zaten ama, şimdilik mangaları aslında biraz Batı’daki anlayış açısından (yani shonen-ai = odak daha çok romantizmde, yaoi = seksüel içerik) seçtiğimi belirterek burada bırakayım. Dolayısıyla eğer janra yabancıysanız, “Belki homoseksüel ilişki ile ilgili rahatsızlığım olabilir, bilemedim.” diyorsanız, shonen-ai yumuşak bir geçiş oluşturabilir. Yine de romantizmin ve cinsiyetlerin ötesinde oldukça hoş hikayeler olduklarını düşünüyorum, kesinlikle bir şansı hak ediyorlar.

[ZAKK, Opera] Canis

d034

Manga, şapka tasarımcısı olan ve Dante isimli dükkanın sahibi modacı Kutsuna Satoru (29) ve bir gün işten evine dönerken ayağına çarpan (!) ve evine aldığı Kashiba Ryou (19)’nun ilişlikisini anlatıyor. Şu anda Bunny’s Scanlation grubu üstleniyor çevirisini ve ilk cilt tamamen, ikinci cilt ise 5. bölüme kadar çevrilmiş durumda. Hikayeye dair heyecanı bozacak birşeyler anlatmak istemem çünkü ben çok heyecanlanarak bekliyorum bir sonraki bölümü. Canis’in benim için en büyük cazibelerinden biri de ZAKK sensei’n çizim tarzı. O kadar güzel ki, karakterlere ve arka planlara bakmaktan kendimi alamıyorum, daha sık bakabileyim diye telefonuma duvar kağıdı bile yapıyorum hehe. Neyse, hayranlığımla sizi soğutmayayım daha mangayı okumadan, bir sonraki öneriye hemen.

Ryou-kun, bakma işte şöyle bakma... *_*
Ryou-kun, bakma işte şöyle bakma… *_*

g008

g014

[Fumino Yuki, Canna] Hidamari ga Kikoeru

cover

Taiichi üniversite öğrencisidir, fakir bir aileden gelmektedir ve ‘heyecanlı’ kişiliği yüzünden devamlı iş değiştirmek durumunda kalır. Bir gün şans eseri aynı üniversitede başka bir öğrenci olan Kouhei ile tanışır. Kouhei’de ileri derecede duyma kaybı vardır ve Taiichi öğle yemeği karşılığında Kouhei’nin derste not almasına yardımcı olmayı kabul eder. Manganın ilk cildi çevrilmiş durumda, ikinci cildinden ise bir bölüm var. Çeviri grubu ise Hoshikuzuu Scanlations. Bu hikaye sıcak ve sevimli, yer yer insana sağır olmanın nasıl bir durum olabileceğini düşündürüyor. Tarzı da oldukça güzel.

p034

p016

[Ichikawa Kei, Fig BL Antolojisi] Blue Sky Complex

f007

Narasaki Motochika kalabalık bir evde yaşamaktadır, ev her zaman gürültülü olduğu için de kitap okuyacak sakin bir yer aramaktadır. Okuldaki öğretmenlerinden biri Narasaki’den birkaç günlüğüne kütüphaneye göz kulak olmasını ister (şantaj yapar demek daha doğru gerçi, öğretmenler, öğretmenlerimiz…). Kütüphaneye gittiklerinde Narasaki, Terashima Natsuki ile karşılaşır. Terashima düzenli olarak kavgaya karışan biridir ve yine ettiği bir kavgadan dolayı okuldan sonraları kütüphanede olmak zorundadır. Narasaki’nin diğer bir görevi ise Terashima’ya göz kulak olmaktır. Ve olaylar gelişir… Blue Sky Complex 6 bölümlük tek bir ciltten oluşmakta ve tamamı Moi-xRyu Scanlations tarafından çevrilmiş durumda. Ben Narasaki gibi karakterlere nedense hep bir sevgi besliyorum; çevresindeki her şeye karşı aşırı analitik yaklaşımı olan biri. Bu duygusal biri değil anlamına gelmiyor tabi ki ama bakış açısı hep sakin ve mantıklı. Ichikawa Kei sensei’n bulabildiğim bütün işlerini okudum, hem çizim tarzını hem de hikaye anlatımını oldukça seviyorum. Umuyorum ki sizde de bende bıraktığı etkiyi yaratır.

Evet canım, hikayenin ilerleyebilmesi için ihtiyacımız var buna.
Evet canım, hikayenin ilerleyebilmesi için ihtiyacımız var buna.

f020 (1)

Bir de şöyle bir kısım vardı, gülmekten çatladım adeta xD:

Kim uke, kim seme bundan sonra Jenga ile karar verile!
Kim uke, kim seme bundan sonra Jenga ile karar verile!

DÜZELTME: Blue Sky Complex’te End’i gören gözler “Hikaye bitti herhalde…” diye düşündü ama devam ediyormuş a dostlar, 7. bölüm çevrildi dün itibariyle. Yaoi tanrıları çarpmasa beni inşallah….

2 Replies to “#1”

  1. Önerilerinin hepsi ilgi çekici ama özellikle Hidamari ga Kikoeru çok güzel görünüyor. Eğer İngilizce’m yetebilirse hepsine bakacağım. 😀 Sondaki resimde kahkaha attım ya. 😀

    1. Yeter bence ya, çok komplike değil gibi hatırlıyorum.:) Evet, Hidamari ga Kikoeru gerçekten güzel bir hikayeye sahip, baya da duygusal ;-; Umarım beğenirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: