KAMU ÇALIŞANLARININ İŞİ AZAR YEMEK MİDİR?

Veee yine buluştuk (diye umuyorum…)! Aslında daha erken el atmak istedim bu yazıya ama Japonya’da yayınlanmasından 1 sene sonra Psycho-Pass filmi altyazılarıyla birlikte nete düştüğünden önceliğim o oldu ve o kadar heyecanlıydım ki tripten tribe girdim izlerken. Gerçi kesinlikle ilk 2 sezon animesi kadar iyi değildi bence film ancak izleyince anladım ki Psycho-Pass’ı gerçekten çok özlemişim, hatta Sibyl Sistemi’ni bile… Tamam Dedektif Shimotsuki’yi dışarıda bırakabilirim, zira en şapşal kötü karakter bile Shimotsuki’den daha sempatiktir. Yazım Psycho-Pass incelemesine dönüşmeden derin bir nefes alıp konuyu değiştireyim; Servant x Service serisini izleyeli uzun zaman olmuştu, geçenlerde bütün sezonu bir daha izledim.

Servant x Service, Takatsu Karino tarafından 2009’da yayınlanmaya başlanan 4-koma stilinde bir manga. Bu mangaka Working!! işiyle biliniyor daha çok. Animenin toplamda 13 bölümü var ve türü seinen, slice-of-life.

Bu seride devletin kamu sağlığı ile alakalı bölümünde çalışmaya başlayan 3 kişinin hikayesini izliyoruz: Hasebe Yutaka, Miyoshi Saya ve… Yamagami. Hepsinin kendince bir sebebi var burada çalışma konusunda; Miyoshi 24 yaşında ve para sorunları nedeniyle yüksek öğrenimini askıya almak durumunda kalmış. Hasebe ofisin yakışıklı ve her işte başarılı erkeği; ilk bakışta hiperaktif, umursamaz bir çapkın ve profesyonel kaytarıcı olarak çiziliyor karakteri (nasıl bir kombinasyonsa artık). Ailesindeki herkes kamu personeli, dolayısıyla o da bu alanda çalışıyor. Yamagami’nin derdiyse ismi. Kendisi doğduğunda ailesi isim konusunda o kadar kararsız kalır ki listeledikleri bütün isimleri koymaya karar verirler kızlarına ve başvurdukları memur da bu isteği onaylar. Yamagami, adı dolayısıyla sorunlarla karşılaştığından her insanın yapacağını yapıp (!) intikam yemini eder ve o memurla yüzleşebilmek için kamu personeli olmaya karar verir. Animede açıklandığı kadarıyla ilk adı: Lucy Kimiko Akie Aori Shiori Rinne Yoshiko Ayano Tomika Chitose Sanae Mikiko Ichika… Sonuç ise :

Gerçi Gintama'daki Jugem daha iyiydi ama... : )
Gerçi Gintama’daki Jugem daha iyiydi ama… : )

Bu üçlü dışında süpervizörleri Ichimiya Taishi ve geçici olarak çalışan Chihaya Megumi var. Chihaya cosplay otakusu, dikiş dikmeyi çok seviyor ve anime boyunca hem etrafındakilere hem de convention’lar için kostümler hazırlıyor. Ichimiya ile açıkça birlikte değiller ama bu durum sezonun ortalarına doğru açığa çıkıyor. Saklamalarının sebebi ise Ichimiya’nın kardeşi Touka’nın abi kompleksi olması. Gerçi Touka ve Chihaya, Chiaya ona kıyafet diktiği için, sık sık beraber vakit geçiriyorlar. Geriye ofisle ilgili sözünü etmediğim tek karakter kaldı o da bölüm şefi Kenzo Momoi : kendisi yürüyebilen, konuşabilen, yüksek teknoloji ürünü, pembe, peluş bir tavşan. Yani, evet aslında insan ama çok utangaç biri olduğundan kendisi ofise gelmiyor ve evden tavşanı kontrol ediyor… diye düşünüyorum çünkü tavşanın nasıl çalıştığı animede tam açıklanmıyor.

Baba-kız kaliteli vakit geçirirken…

Karakterler genel olarak sevilesi. İki tanesini dışarıda bırakıyorum çünkü ben kişisel olarak o tarz karakterden hoşlanmıyorum. İlk olarak ısınamadığım karakter Touka. Tsundere tonu hafifse sorun olmuyor benim için ama Touka’da gerçekten rahatsız edici derecelere varmış. Göze batmasının sebebi de herhangi bir şekilde göz ardı edilebilecek bir karakter olmaması, ana karakterlerden biri ve karakterle tanıştıktan kısa bir süre sonra kendisine ait görebildiğimiz tek nokta abisine olan tsundere tarzdaki takıntısı. Bir karakterden ziyade tek yönü sivrilmiş bir tipleme gibi. Diğer sıkıntı ise Yamagami, karakteri hiç sevemedim. Belki adından dolayı zorbalığa maruz kalmasına empati ile yaklaşamadığımdan ancak ya sorunuyla her zaman belirttiği gibi, kamu çalışanıyla yüzleşerek başa çıkmasını, ya bu problemi kendi kararsızlığının bahanesi olarak kullandığını kabullenmesini ya da toptan bu isim sorununu boşvermesini bekledim; ilerlemesini ya da ilerleyemese bile içinde bulunduğu durumu kabullenmesini. Birisi bir durumu ‘problem’ olarak addedip her daim söyleniyor ve hiçbirşey yapmıyorsa durumu düzeltmek için ya da durumunu bahane olarak kullanıp kabullenmek de istemiyorsa böyle bir insanın suratına “Al ulan diyetini!” diye bağırıp acilen oradan tüymek istiyorum çünkü bu insanlara ne yardım edebilmek ne de onlarla uzlaşmaya varabilmek mümkün. Ayrıca böyle bir karakter animede çizildiği gibi saf bir tipten ziyade devamlı inkar halinde ve sorunlu biri olurdu içten içte kanımca. Sonuç olarak Yamagami’nin diğerleriyle iletişimi ve Hasebe’nin duygularına verdiği karşılık bana gerçekçi gelmedi. Sanırım Hasebe’nin duygularının Yamagami’ye ulaşmamasının sebebi de bu; sonunda Yamagami Hasebe için açık bir kapı bırakır ama yine yarım ağızla ve saçma bir gerekçelendirmeyle.

Yanlış anlaşılmak istemem, beklediğim illa mutlu son olması da değil, yaşadığım tatminsizlik bu yüzden değil. Tabi ki Yamagami’nin Hasebe’yi geri çevirme hakkı var, sadece yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü Yamagami’nin gerekçeleri ve karakteri yeteri kadar tutarlı değil ya da düzgün kotarılamamış diye düşünüyorum. Hasebe’yi izlerken inanılmaz keyif aldım; evde, işyerinde ya da sevdiği insanın yanında, birçok değişik yönüyle tanışıyoruz. Oldukça komik ve ‘gerçek işi’ ile ilgili oldukça patavatsız. İnsanlar uzun süre kızgın kalamıyorlar ona çünkü elinden gerçekten ilginç işler geliyor; işaret dili, ventrilokluk ve insanlara en ummadıkları anda yardım eli uzatabiliyor, işinde de oldukça başarılı. Bunun yanı sıra, bütün aptallıkları ve yanlış anlaşılmalarıyla Chihaya-Ichimiya çiftini izlemek oldukça keyifliydi. Umutsuzca çırpınıp durmalarına, adeta bir utanmaz gibi sesli gülüp durdum.

Anime ofisin iç işleyişinden ziyade kişiler arasındaki ilişkilere odaklandığından arada bir yakalanabilen birkaç ipucu dışında iç işleyişe dair ayrıntılı bir portre çizilmiyor. Belki de bana öyle gelmiştir, zira gördüğüm her şeye “Zahahah, aynı bizdeki devlet dairesi!” diye gülmekten, dairede karşılanşılan şikayetler, insan tipleri ya da işleyişteki sorunlar bence yabancılaşmaya sebep olmadı.Animedeki kamu görevliliği işinin para kazanmak için stabil bir işkolu olmasıgörüşünün yanında işin monotonluğundan insanların yaptığı işe yabancılaşamamaları ya da toplumun kamu çalışanlarını kendi ödedikleri vergiden para kazandıkları halde işlerini düzgün yapmayan insanlar olarak gördmeleri gibi noktalar doğru bir şekilde yansıtılmış. Zaten kanımca bu sorunlar ne Japonya’ya özgüdür, ne de Türkiye’ye.

Toparlamak gerekirse, Servant x Service oldukça eğlenceli ve 4 komadan uyarlanmış olmasına rağmen hikayede kopukluk sezilmiyor. Tekrar izlenme olasılığı çok yüksek ve şahsen gülmekten çatladığım yerler oldu.

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: