BOKU NO PICO ADINA!

Bazen kendimi kimsenin umursamadığı maskeli bir kahraman gibi hissediyorum ve diyorum ki “Dur, şurada saçma sapan sebeplerle ezilen bir durum var.”, olaya atlayıveriyorum. Bu sefer Boku no Pico (BnP) için savaşacağım, zira bu şova yöneltilen nefret ve aşağılamayı problematik buluyorum.

Eminim ki birçoğunuz aşinasınız bu animeye ama ben kısaca yine bir girizgah yapayım, adettendir. BnP shōta türünde 3 OVA’lık bir anime. Wikipedia sayfasında ‘cross-dressing hentai’ olarak kategorize edilmişse de, cross-dressing shōta’da oldukça sık kullanılan bir tema (yine de tek tema değil) ve tanımı gereği shōta, içinde romantik/cinsel içerikli ilişkiler barındırdığından daha doğru bir tercih. Yaoi o kadar yaygın olmadığı ve tartışmalı bir konu olduğu için de türü biraz açmak gerektiğini düşünüyorum.

Shōta, ikisi de ergen öncesi/ergen ya da biri yetişkin olmak üzere iki oğlanın ya da oğlan ve erkeği arasındaki romantik/cinsel içerikli ilişkiyi anlatan bir türdür ve ergen oğlanlara duyulan ilgiye de shōta-con (shōtarō complex’in kısaltılmışı) deniyor. Genç kızlara yönelik versiyonuna daha çok alışkınız, loli-con.

Mecraya göre BnP’nin sorunu ne? Aşağıda Instagram’daki ‘bokunopicoreaction’ hashtag’inden bir derleme bulacaksınız. Hesapların ismini kapatmayı daha uygun gördüm ancak araştırıldığında kaynakları bulabilirsiniz.

✿✿✿ ೭੧(❛▿❛✿)੭೨ ✿✿✿

Bu Instagram’ın gerçekten küçük bir kısmı. İnsanların BnP’yi ilk defa izleyip tepkilerini kaydettikleri “My Boku no Pico reaction (Boku no Pico tepkim)” temalı videoları Youtube’da izleyebilir ya da görsel olarak arayabilirsiniz; bu size OVA’nın izleyiciler nezdindeki yeri hakkında detaylı bir fikir verecektir. İsterseniz size ben de özetleyebilirim tek kelimeyle : mide bulandırıcı.

İzleyicinin bir programı sevmemesinin çok fazla değişik sebebi olabilir ve izleyenin açıkça bir sebebi varsa bunu belirttiğini görebiliyoruz (kötü karakter gelişimi, kötü müzik ya da fazla doldurma bölüm gibi). Ancak sebep açıkça belirtilmediğinde ve tek argüman ‘iğrenç’ ya da ‘aptalca’ ise, bence oraad içkin olan ve açıkça konuşulmayan başka bir problem vardır; BnP açısından bu problem ise homofobidir.

Karşı taraftan bakmak her zaman işleri kolaylaştırır; eğer Pico bir oğlan değil de kız olsaydı BnP nasıl tepkiler alırdı? Cevap verebilmek için fazla uzağa ya da geriye gitmeye gerek yok, geçtiğimiz dönemin anime karakterlerini incelemek bile yeterli olacaktır. Liseye giden ancak cinselleştirilmiş bir orta okullu bedenine sahip genç kadınlar artık neredeyse bir standart, bir tarz haline geldi. Bu bizi ne şok ediyor, ne iğrenç geliyor; kabul edilmiş durumda. Animasyonda resmedilenler, izleyicinin ‘normal’ kategorisine oturduğunda (çünkü genç bir kadınla erkek arasındaki seks, cinselleştirilmiş beden kadınınki olduğunda normaldir), cinsel zevklerine hitap ettiğinde tüketilen medya hemen ‘olağanlaşır’ ve “Evet yani biraz genç görünüyor ama…” gibi bahaneler ortaya atılır.

12

BnP’de izleyiciyi ‘rahatsız edebilecek’ 3 tema var : iki erkek arasında gerçekleşen seks, cross-dressing ve Pico’nun reşit olmaması. Önceden de belirttiğim gibi shōta çok bilinen ve kabul görmüş bir tür olmadığından şaşırma anlaşılabilir ancak yine de türün tabiatı gereği erkek/erkek seksi beklenti dahilinde olmalıdır. Şayet shōta mangaları incelendiğinde çok daha ‘sert’ seks sahnelerini görmek mümkün; BnP aslında türün örneklerine göre çok daha yumuşak ve romantize edilmiş. Hatta Pico’nun bu ilişkiye rızası var. Burada ÖNEMLİ NOT: Pico, Türkiye referans alındığında reşit değil ve öyle olmayan birinin rızası tabi ki rızadan sayılmıyor ancak Japonya’da ulusal olarak heteroseksüel cinsel aktivitede rıza yaşı 13,  bazı bölgelerde bu sınır 18’e kadar çıkabiliyor ancak eşcinsel ilişkilere dair herhangi bir söylem yok [1]. Zannımca yasal olarak eşcinsel ilişkiye yaş sınırı düzenlemesi eşcinsel ilişkiyi kabul etmek olacağından anlaşılabilir bir durum. Bir erkeğin kadın kıyafeti ve çamaşırı giymesi ise zaten toplumsal cinsiyet sınırlarını tehdit eden bir unsur olduğu için sapkın bir davranış biçimi gibi görülüyor ancak bu tema da sık görülen bir tema shōta içinde. [2]

Dolayısıyla türü, ve spesifik olarak BnP’yi tartışmak istiyorsak, eşcinsel ilişki ve kadın kıyafetlerinin ötesindeki eleştirilere, bir olay örgüsünün olmamamsı, animasyonun kalitesizliği ya da genel olarak türün pedofiliyi yeniden ürettiği argümanlarına bakılabilir. Bir olay örgüsünün olmayışı ‘PWP (Plot? What plot?/Olay örgüsü? Hangi olay örgüsü?)’ olarak adlandırılan bir etiket, romantik, aksiyon ya da dram gibi. Bu etiket yaoi içinde sık kullanılan bir etiket ve problematik bir yanı yok, tercih ile ilgili bir başlık. Karmaşık bir arka planı ve karakterleri olan, iyi animasyona sahip ve buna ek olarak seks sahneleri de içeren bir hikaye de tercih edilebilir, sadece üzerinde dumanı tüten, arka planı olmayan, sulu ve sert seks sahneleri de; ya da ikisi birden. Dolayısıyla arka planı olmayan seks eşittir düşük kalite iş gibi bir ilişki kurulamaz. Bu düşünce şeklinin oluşmasında rol alan belki de en büyük etmenlerden biri, bir olay romantize edildiğinde o olaya dair olumsuz düşüncelerimizin daha olumlu tarafa, ister istemez kayması. İlişki romantik duygular içerdiğinde erkek/erkek seksi bir nebze normalleşir çünkü “birbirlerini seviyorlar”dır ya da biyolojik cinsiyetimizin kendimizi tanımladığımız biçimden farklı olması -mesela bir erkek bedenine doğup kadın olmak fikri “Zavallı ne yapsın, içten içe aslında bir kadın.” şeklinde romantize edildiğinde daha sempati toplar. Toparlamak gerekirse; işin içine romantizm öğesi girdiğinde bir nebze daha olumlu bir bakış geliştiririz duruma karşı.

Peki, loli/shōta temalı bir manga, bir pedofilinin isteklerini körükleyip onu harekete geçirici güç oluşturur mu? Türün pedofiliyi yenide üretip üretmediği sorusu, tabi ki, oldukça önemli ve çözümlenmemiş bir problem. Ben bu konu üzerine ne yorum yapabilecek yeterlilikte, yetkinlikteyim, ne de kendimce ulaşabildiğim bir cevabım var. Ancak bu başlığı birşeyi açıklığa kavuşturabilmek için kullanmayı düşünüyorum. Eğer izleyici, aradaki yaş farkından dolayı rahatsızlık duyuyor olsalardı bu anlaşılabilirdi. Ancak, BnP’deki ilişkiye yaş farkı sebebiyle karşı çıkmak, beraberinde başka çok fazla şeye karşı çıkış gerekliliği getirir; loli türünün kendisi, kızların/genç kadınların cinselleştirilmesi ve beden oranlarıyla oynanması gibi. ‘Ama’ ile başlayıp uzayan bahaneler silsilesi, yapılan yorumlardaki açık ya da örtük homofobiyi işaret ediyor sadece.

Kişisel olarak, shōta özellikle hoşuma giden bir tür olmadığından takip etmiyorum. BnP de hoşuma gitmedi, karakter tasarımını beğenmedim ve hikayedeki birçok kısım çok klişe idi. Hiçbir zaman ‘iğrenç’ olarak görmedim çünkü… iki erkeğin sevişmesi iğrenç birşey değil., sadece sevişmenin başka bir formu. Yine de, yapılan yorumlar beni BnP’ye savunmaya itiyor çünkü ‘izleyeni kör ettiğini’ söyleyen insanlar açıkça shōta’ya ya da yaoi‘ye dair pek birşey bilmiyor ve eğer öznesi değilseniz bir durumu aşağılamak her zaman en kolayı. “Hmm, bilemedim, pek hoşuma gitmedi.” şeklinde düşündüğüm şeyleri neden sevmediğimi analiz etmek benim için kullanışlı bir metod oldu hep çünkü her zaman bir şeyi sevmememin ya da sevmemin altında yatan bir sebep var. Bunu kabul etmesi zor, zira aslında öyle olmadığım halde her farklılığa açık olduğumu ya da başkalarının acılarına ve hassasiyetlerine karşı duyarlı olduğumu düşünebiliyorum. Bunu, kendimi daha iyi tanıma şansı olarak görüyorum, başa çıkmam konusunda beni motive ediyor.

Yazarın notu : Sonunda, yazı düşündüğümden daha kişisel bir hal aldı. Kişisel bir söylenme olarak ele alabilirsiniz (gerçi, almamanızı tercih ederim)ancak bu yine de homofobinin kötü ve başkalarının zevklerini aşağılamanın yanlış olduğu gerçeğini döğiştirmiyor. “”Gaaaaa, gözlerim!” ya da “Geçen arkadaşıma bir eşek şakası yaptım, inanır mısın BnP’yi önerdim, ehinehin.” gibi yorumlar yapıcı olmaktan çok uzakbunu bir adım öteye götürüp başkasının hoşlanabileceği bir türe ait animeye ‘sapkınlık’ demekoldukça incitici ve yanlış. 

Tekrar belirtmek isterim, kurgu ürünlerinin kurguyu tüketeni harekete geçirip geçirmediğini ya da shōta’nın çocuk istismarını/pedofiliyi yeniden üretip üretmediği açık bir problem ve burada analiz edebileceğim bir başlık değil. Pedofili üzerine bir link bırakmak istiyorum, yazıyı oldukça başarılı buldum.

Benden bu kadar, uzun süredir aktif değildim, özür diliyorum herkesden. Umuyorum ki aklımdakileri yeterince açıklayabilmişimdir ve sizin de konuya dair fikirlerinizi duymak isterim. 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!


[1] Referans için bkz : Madill, A. (2015). Boys’ Love manga for girls: Paedophilic, satirical, queer readings and English law

[2] Bilimsel bir araştırma olmadığı açık da olsa, insanların eşcinsellere, toplumdaki yerlerine ve cross-dressing’e dair düşüncelerini aktardığı için şu video izlenebilir : Being LGBT in Japan

2 Replies to “BOKU NO PICO ADINA!”

  1. İlk defa bu anime hakkında farklı ve kendi düşüncelerime daha yakın bir yorumla karşılaşmanın sevinci içindeyim çünkü lolicon animelere mastürbasyon çeken erkeklerin, BnP hakkındaki abartılı tepkilerini görmekten gerçekten gına gelmişti. Bunun sebebinin pedofiliden ziyade homofobi olması, neredeyse BnP’nin kendisinden daha iğrenç.

    1. Ben de bu yazıya yorum almanın sevinci içindeyim! Gerçekten kimsenin umursayacağını düşünmemiştim :). Pedofilinin kendisi ve lolicon/shotacon tartışmaları gerçekten engin bir alan ama BnP’ye verilen tepkilerin bunlarla uzaktan yakından alakası yok dediğin gibi.

      Yorum bıraktığın için teşekkürler, iyi günler dilerim!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: