Popüler olmamam nereden bakarsam bakayım sizin suçunuz!

For the direct English translations, you can check my other blog here. Sorry that I am a little bit left behind.

Neden böyle bir blog yazmaya başladığım sorusunun cevabı, tabi ki de içimdeki anime/manga aşkından! Şakası bir yana, sevmek ve izlemek/okumak için ciddi bir vakit harcamanın ötesinde, otaku ve genel olarak Japon kültürüne duyduğum ilgi, beni hep üzerine düşünmeye ve insanlarla paylaşmaya itiyor ama ne yaparsınız, bu aşkı paylaşabilecek çok sayıda insanı hemen yanı başımda bulmak pek nasip olmuyor. O yüzden ben de gaza geldim! İlişkimiz ne kadar uzun ömürlü olur, ne kadar sıklıkla yazabilirim, hatta ve hatta kim okur kim fark eder bilemem. Kendi kendime konuşma modunda da kalabilir burası. Ben yine de yazmış olayım. Ha bir de ÖNEMLİ NOT, yazılar spoiler içerir. : )

Baştan uyarmak gerekebilir: ben bir feministim a dostlar! Dolayısıyla (tabi birilerinin burayı fark edip okuması olasılığını göz önünde bulundurarak konuşuyorum) trivial bulabileceğiniz, “Eaaah ne abartmış.” diyebileceğiniz yazılar okuybailirsiniz, sonuçta fikirlerim bugüne kadar okuduğum ve kritik ettiğim konularla yoğrulur. Bu her küçük ayrıntıyı feminist teori açısından inceleyeceğim demek değil ama sonuçta ele alınan her karakter, yansıtılan her olay bu beynin süzgecinden geçiyor. Bunu da buraya bıraktıktan sonra kaçayım inceden.

Hepinize buradan sevgiler, açıkçası izlediğim animelere ve okuduğum mangalara dair fikirlerim tabi ki hep vardı ama canım yazma fikrini yine WordPress’te blog tutan bir kadını okuduktan sonra çekmeye başladı. Gizliden ona da teşekkür etmiş olayım. : P

Şu anda okuyor olduğunuz blogtan bekleyebileceğiniz şeyler anime ve manga hakkında analizler, öneriler, arada bir de güzel soundtrack’ler ya da görseller. 25’indeki bir matematiksel fizikçiden beklenebilecek her şey artık elinizin altında! Rınrınrınrın…..

4 Replies to “Popüler olmamam nereden bakarsam bakayım sizin suçunuz!”

 1. Öncelikle hayırlı olsun, sen yaz, biz okuruz arada sırada.Yazmazsan popüler olmazsın tabii, hiç atmaya çalışma topu bize! Sonrasında da bahsettiğin feminizme geleyim.Feminizme karşıyım, hatta hümanizme de karşıyım.Sadece canlı olan şeylere olan saygınlığa da karşıyım diyebilirim.Her şeye saygı olmalı.Feminizm, yani kadıncılık. Bunu doğru bulmuyorum, iki cinsiyet arasında bir tarafı üstün kılmak güzel değil. Milletler için de aynı şeyi düşünüyorum.

  1. Selamlar! Bloguma uğradığınız için teşekkür ederim öncelikle.

   Başlık bir anime serisinden alınma (Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaetemo Omaera ga Warui!, kısaca Watamote olarak geçiyor; anlamı da “Popüler olmamam nereden bakarsam bakayım sizin suçunuz.”). Popüler olmak gibi bir kaygımın olmamasını bir yana bırakayım, yazsam da popüler olamayacağım bir alan anime/manga dünyası. : ) Buradan yegane beklentim (kii ne yazık ki bu beklentimin gerçekleşmesi için takipçiye ihtiyacım var) insanlarla etkileşim içine girebileceğim bir bölge oluşturması.

   Feminizm konusuna gelince; feminizm hiçbir zaman kadın üstünlüğünü savunmadı. Aşağıda linkleri paylaştığım sözlük tanımına baktığınızda bahsettiğiniz eşitliği savunduklarını görebilirsiniz. Feminizmin çıkış amacı kadın erkek eşitliğiydi, hala da öyle ancak ataerkilliği incelemek beraberinde eleştirecek bir çok nokta getirdi; türcülük, mülkiyet, sınırlar, cinsiyet/cinsel yönelim alanında LGBTQ hakları gibi pek çok konuya bir düstur olarak eleştiri getirdi.

   Söylediklerinize katılıyorum, bence de dikey hiyerarşi hiçbir zaman iyi olarak kabul edilemez; ne cinsiyetler arası, ne de ırklar, milletler vs arası. Ancak sorunlar sadece “saygılı olmak” ile çözülemiyor fikrimce. Karşımıza ‘sorun’ olarak dikilen şeyleri iyi analiz etmemiz gerekiyor, görmezden gelmek ya da üstünü kapamak yerine. Burada yazarak yapmaya çabaladığım, ne kadar başarılı olduğum tabi ki tartışılır, benzeri sorunları anime/manga alanında tartışmak.

   Yorum için çok teşekkürler, umarım yine sohbet etme fırsatı buluruz!

   Merriam-Webster tanımı:
   http://www.merriam-webster.com/dictionary/feminism
   TDK tanımı:
   http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.567485553500e7.92287285

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: